Krádeže, loupeže, nehody, přestuky, vraždy, znásilnění. Aktuální krimi zpravodajství

www.ostrava.krimidoma.cz

Aktuální krimi zprávy z města OstravaZpráva vložena: 19.12.2013, 08:35 hod.

Od začátku prosince v Moravskoslezském kraji při dopravních nehodách zahynuli již čtyři chodci

Ostrava: Přes veškerá varování a preventivní akce, které policisté celoročně pořádají, od začátku prosince k dnešnímu dni, tj. k 18. prosinci, došlo na území Moravskoslezského kraje k 26 dopravním nehodám, jejímiž účastníky byli chodci. Sedmnáct osob bylo zraněno lehce (při jedné dopravní nehodě byli lehce zraněni dva chodci) a šest utrpělo těžká zranění. Je smutnou bilancí, že tyto dopravní nehody si vyžádaly také čtyři lidské životy.

V zimní období, které sebou přináší sníženou viditelnost a namrzlé vozovky a chodníky, častěji než obvykle dochází k dopravním nehodám mezi automobilisty a chodci. V těchto předvánočních dnech plných shonu můžeme k neoficiálním příčinám nehod přidat také spěch, nepozornost, nesoustředěnost. Další tři střety chodce s vozidlem, v jednom případě s tramvají, které se udály včera (17. prosince) v odpoledních hodinách na Karvinsku, Frýdeckomístecku a v Ostravě, to bohužel jen potvrzují.

K první z těchto tragických nehod došlo v obci Albrechtice na Karvinsku. Dvaapadesátiletý řidič jedoucí obcí zachytil osobním vozidlem jedenapadesátiletou chodkyni, která šla při okraji komunikace. Žena byla s vážnými zraněními převezena do Fakultní nemocnice v Ostravě. Dechovou zkouškou byl alkohol u řidiče vyloučen. Přesné okolnosti dopravní nehody policisté prověřují.

Po půl hodině na rychlostní komunikaci R 56 mezi Ostravou a Frýdkem - Místkem (ve směru na Frýdek-Místek) v katastru obce Paskov se střetl šestadvacetiletý řidič osobního motorového vozidla s chodkyní, která v těchto místech vozovku přecházela. Zranění, která žena utrpěla, byla neslučitelná se životem a přivolaný lékař záchranné služby mohl již pouze konstatovat její smrt. Alkohol u řidiči byl dechovou zkouškou vyloučen. Příčiny tragické dopravní nehody policisté v současné době zjišťují.

O několik minut později došlo k další závažné dopravní nehodě. V Ostravě – Zábřehu, v blízkosti nákupního centra AVION Shopping Park, zachytila tramvaj přecházejícího chodce, který se právě v tuto dobu nacházel v kolejišti. Šestačtyřicetiletý muž byl s těžkým zraněným převezen do fakultní nemocnice v Ostravě. Požití alkoholu u třiačtyřicetiletého řidiče tramvaje bylo na místě vyloučeno dechovou zkouškou. Smutnou skutečností je, že k dopravní nehodě došla zhruba 20 m od světelnou signalizací řízeného přechodu pro chodce. Také v tomto případě policisté v současnosti zjišťují přesné příčiny dopravní nehody.

Chodci, buďte opatrní!

Policie považuje za nutné opakovaně a důrazně připomenout, že řidiči sice mají ze zákona povinnost umožnit na přechodech pro chodce chodci bezpečně přejít vozovku. Ovšem je zcela logické, že v některých situacích řidič vozidlo prostě zastavit nedokáže (např. pokud chodec vběhne na přechod před vozidlem). Je důležité dodržet všechny zásady správného přecházení a také před přechodem pro chodce se rozhlédnou nejprve vlevo, poté vpravo a ještě jednou vlevo. Ideální je navázat oční kontakt mezi chodcem a řidičem. Přecházející osoba si může být jistá, že ji řidič registruje. Také považujeme za nutné připomenout, že chodci mají ze zákona povinnost k přejití vozovky použít přechod pro chodce, nadchod, podchod, případně přechod pro chodce se světelnou signalizací, pokud se nachází do 50 m od místa, kde hodlají vozovku přejít.

Je třeba zdůraznit, že tramvaj má před chodcem přecházejícím po přechodu vždy přednost! Tramvaj je drážní vozidlo s určitou hmotností a její brzdná dráha je nepoměrně delší než u ostatních vozidel. Není proto v silách řidiče rozjetou soupravu na místě zabrzdit, zvlášť pokud se k tomu přidá např. námraza na kolejích.

Nebuďte „neviditelní“

Jak již bylo zmíněno, příčinou mnoha tragických dopravních nehod je nedostatečná viditelnost. Auta mají povinnost svítit. Chodci takovou možnost nemají, přitom jsou v silničním provozu těmi nejzranitelnějšími.

„Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se často shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě. Viditelnost chodců lze zvýšit pomocí vhodně zvoleného oblečení, nášivek a doplňků ze speciálních materiálů. Jsou snadno dostupné a vůbec ne drahé. Doplňky z fluorescenčních materiálů zvyšují světelný kontrast vůči pozadí a prodlužují tak vzdálenost, na jakou může řidič chodce či cyklistu zaznamenat.

Buďte ohleduplní

Znovu nabádáme všechny účastníky silničního provozu, řidiče i chodce, buďte k sobě ohleduplní. Dbejte nejen pravidel, která stanovuje zákon, ale také vlastního uvážení. Přizpůsobte své jednání v silničním provozu momentální situaci s ohledem na povětrnostní podmínky. Toto pravidlo neplatí jen pro řidiče, kterým to ukládá zákon, ale také pro chodce. Předvídejte, přemýšlejte a buďte opatrní. Spěch a nepozornost si někdy mohou vybrat velice krutou daň.

Sdílet

Komerční sdělení: Půjčky a úvěry ve Vašem městě - KamProPůjčku.cz

zdroj: Policie ČR - www.policie.cz
autor: por. Mgr. Daniela Vlčková


Krimi zprávy Zprávy Krimi zprávy - TV Prima Video Fotogalerie dorpavních nehod Foto Policejní pátrání Pátrání


Krimi zprávy na Primě


Fotogalerie nehod
Náhodné foto (další foto zde)
Policejní pátrání
Policie pátrá po těchto osobách
Náhodný výběr (více zde)
Doporučujeme


Nejčtěnější dnes
Nejčtěnější za týden


Zprávy z okolí:   Nový Jičín  Opava  

Krádeže, loupeže, nehody, přestupky, vraždy, znásilnění.... Aktuální krimi zpravodajství ze všech měst ČR.

Celá ČR  Praha  Jižní Čechy  Jižní Morava  Severní Čechy  Severní Morava  Střední Čechy  Východní Čechy  Západní Čechy  Všechna města  Policie pátrá  Foto nehod
© Krimidoma.cz  /  Publikování nebo další šíření obsahu serveru Krimidoma.cz je bez písemného souhlasu provozovatele stránek zakázáno!  /  Kontakt: info@krimidoma.cz
TOPlist